Дайджест

2020-10-28

Стан гірничої освіти в світі: уроки та перспективи для України

Георгій Попов, Національна асоціація добувної промисловості України, 28.10.2020

В цьому матеріалі ми хочемо поговорити про ще одну важливу ресурсну складову, необхідну для побудови успішної гірничодобувної промисловості в нашій країні. І цей ресурс – люди, фахівці які кожен день наповнюють кар’єри та добувне приладдя власними знаннями та духом прогресу. Де навчаються геологи та які особливості має сучасна геологічна та інженерна освіта? НАДПУ розбиралася для вас. Спеціальність «гірнича справа» – це освоєння надр Землі, їх вивчення та використання. Гірничі інженери займаються видобутком корисних копалин та переробкою, а також супутніми дослідженнями, розробкою професійних технологій і програмного забезпечення. Працюючи на шахтах і інших розробках, інженери проводять видобуток і транспортування корисних копалин, вентиляцію, проведення гірничих виробок, а також підтримують шахти в стані, необхідному для експлуатації. В сучасних умовах зростаючого споживання мінеральної сировини та зростаючих потреб людства в нових корисних копалинах, професія гірського інженера не втрачає актуальності та стає все більше технологічною, використовує широке коло провідних комп’ютерних досліджень.

2020-10-23

Чи є в Україні нікель?

Марина Малова, 21.10.2020, Національна асоціація добувної промисловості України

У епоху, коли ринок електрокарів завойовує все ширші горизонти, на зміну традиційній вуглецевій енергетиці приходить “зелена”, метали групи “battery elements” стають індикатором рівня розвитку країни. Одним із таких металів є нікель. Нікель відноситься до групи важких кольорових металів і використовується в різних галузях індустрії, починаючи з виробництва легованої сталі і закінчуючи високотехнологічними розробками у медицині і електротехніці. Нікель – це елемент, який у природі існує у вигляді ряду оксидів, сульфідів і силікатів. Його важливість пояснюється унікальними властивостями: додавання нікелю у сплави підвищує їх міцність, зносостійкість, корозійну стійкість, підвищує тепло і електропровідність, покращує магнітні і каталічні властивості. У ряді галузей промисловості, наприклад, при виготовленні реактивних двигунів, сплави нікелю, незамінні. Це метал, який наразі визнано одним із найцінніших матеріалів, що видобувався у 20-21 століттях. На сьогоднішній день видобутком і переробкою нікелевих руд займаються 22 країни світу. Лідерами галузі вже довгий час залишаються Росія (22-23%), Канада (17-18%), Австралія (10-11%) та Нова Каледонія (10-12%). До списку крупних виробників входять Індонезія і Куба. Руди найвищої якості добуваються на Філіппінах, у Новій Каледонії, Росії та Індонезії.

2020-10-07

Добувна промисловість 2020: ентузіазм та мудрість. Головне з дослідження PriceWaterhouseCoopers

Георгій Попов, Національна асоціація добувної промисловості України, 05.09.2020

«Велика четвірка» аудиторських компаній регулярно публікує річні звіти, в яких фундаментально аналізується глобальний сировинний ринок. Нещодавно PriceWaterhouseCoopers (PWC) випустили свій аналітичний матеріал, в якому розглянули вплив пандемії коронавірусу на діяльність Топ-40 видобувних компаній світу. Звіт інтернаціональною командою підготували 16 співробітників PWC, які репрезентують головні регіони світового майнінгу. Національна асоціація добувної промисловості України наводить короткий огляд найцікавіших частин аналітики «коронавірусного року»: аналогічні за впливом кризи відбувались в сучасній історії лише двічі, вважають аналітики – у 1944 під час Другої світової війни та після глобальної рецесії 2009 року.

2020-09-28

Чи стане Україна другим Катаром? Про перспективи шельфової розробки нафтогазових родовищ.

Георгій Попов, Національна асоціація добувної промисловості України, 28.09.2020

Кожного разу, після зміни влади в Україні, наші громадяни стають свідками грандіозних обіцянок, які стосуються енергетичної галузі. Країні критично не вистачає власних виробничих потужностей «блакитного» палива. А це означає, що напівфантастичні історії про вирішення енергетичних проблем за 10-15 років стають більш привабливими для найвищого державного менеджменту. Ще в минулому десятиріччі в масовій свідомості панувала думка про наближення кінця ери вуглеводнів. Лунали авторитетні думки, що розвіданих запасів нафти вистачить до 2050-2060 рр. Саме тому тренд переходу на «зелену» енергетику, який охопив добувну галузь в останні роки, пов’язаний не тільки з тиском екологічних активістів. Краще сказати, що «зелена» хвиля визначалася, як стратегія енергонезалежності для розвинених країн.

2020-09-22

Боротьба за Чорне Море, або Хто відвоює газовий Клондайк?

Сергій Чигир, 22.09.2020, OilPoint

Туреччина заявила про виявлення в Чорному морі великого газового родовища. Стамбул готується забезпечити країну блакитним паливом на роки вперед, в той час як Україна через непрофесіоналізм уряду втратила чергові 1,5 року. (рос) Одна из наиболее энергозависимых стран Европы вскоре может перейти из лиги крупнейших нетто-импортеров газа в его экспортеры. Турция заявила, что нашла в Черном море большие залежи газа и теперь сможет обеспечить себя голубым топливом на годы вперед, снизив зависимость от импорта. Сейчас страна активно занимается разведкой новых месторождений в Черном и Средиземном морях. Для Украины это хороший урок, ведь мы до сих пор не приступили к разработке своего черноморского участка. После аннексии Крыма Украина сильно потеряла в добыче газа и до сих пор не сумела восстановить былые позиции.

2020-08-25

Як під час кризи втриматися на плаву в нафтогазовидобувній галузі

Що відбувається на ринку видобутку нафти і газу під час кризи та як забезпечити ліквідність компаній.

21 серпня 2020 р., Віктор Гладун, "Економічна правда"

...Ситуація, у якій працюють нафтогазові компанії в Україні, ще гірша. Непрості геологічні умови для видобутку, складна фіскальна система з утричі завищеними ставками в розмірі 29% і постійна економічна турбулентність не сприяють розвитку одного з найбільших бюджетоутворюючих секторів. Український сектор видобування газу і нафти у 2020 році демонструє зниження видобутку. Найбільше падіння – у державної компанії "Укргазвидобування". Приватні компанії показують помірне зростання, що є вагомим аргументом на користь необхідності зменшення державної частки у видобувному секторі. Приватні компанії в усьому світі довели свою більшу ефективність в порівнянні з державним сектором – настав час і в Україні повернутися обличчям до приватного бізнесу. Зокрема, британська JKX Oil&Gas за результатами роботи в першому півріччі змогла збільшити загальний видобуток на 3%. Цього вдалося досягти завдяки вчасній переорієнтації на видобуток нафти та газового конденсату. Український актив групи, СП ПГНК, збільшив виробництво цих вуглеводнів на 20%. Проте видобуток газу має негативну тенденцію: скорочення показників на 5% порівняно з тим же періодом 2019 року...

2020-08-21

Метал, що несе світло. Світовий ринок міді та втрачені можливості України.

Георгій Попов, Національна асоціація добувної промисловості України, 20.08.2020

Україна надзвичайно багата на руди металів, що дозволяє нам будувати диверсифіковану та різногалузеву економіку, що б відповідала надсучасним ринковим тенденціям. Питання лише в одному – чому руди світового металу номер 2 залишаються драйвером економічного зростання лише на папері? Глобальна сировинна економіка вже давно стала конкурентним полем боротьби між невеликою кількістю країн та добувних компаній. Особливо помітно це на ринках основних руд металів: залізної, титанової, уранової та алюмінію. Для успішної конкуренції, коли геологорозвідка та початок виробничого процесу потребують величезних капіталовкладень, маленькі компанії вимушені займатися розробкою таких руд, як золото, тантал, літій та інших рідкісноземельних елементів. Особливе місце в цьому переліку займає мідь. Мідна руда посідає друге місце в світовій торгівлі металевими корисними копалинами. На найбільших біржових майданчиках світу позиції міді так само широко представлені, як і залізна руда та нафта, хоча обсяги видобутку, виміряні в тоннах, значно менші. Показники цін на мідь, засновані на ф’ючерсних контрактах, тобто які торгуються на кілька місяців наперед, вже давно стали індикатором здоров’я економіки та показником для наукового прогнозування економічного зростання.

2020-08-19

“Голландські аукціони”‒ дилема для сфери надрокористування?

Минулого тижня 8 ділянок газу нафти та конденсату не знайшли своїх покупців на електронних аукціонах, організованих Державною службою геології та надр України. Безумовно, ринкова кон’юктура цін на вуглеводні аж ніяк не сприяє розвитку проектів із вид

Георгій Попов, 18.08.2020, Національна асоціація добувної промисловості України

Для початку необхідно уникнути неточних трактувань та окреслити всю процедуру проведення таких аукціонів. Отже, голландський аукціон – це модель аукціону, на початку якого (початкова) стартова ціна активу дорівнює його номінальній вартості. Під час сесії відкритих торгів через рівні проміжки часу ціна автоматично і покроково знижується на крок аукціону – 1%. Таким чином, протягом дня торгів ціна може знизитися з 100 до 20% від номіналу. Кожен учасник аукціону може зупинити торги на прийнятному для себе рівні ціни, натиснувши кнопку «купити». Це завершує автоматичне покрокове зниження ціни лота. Далі за правилами іншим зареєстрованим учасникам аукціону дається час, щоб подати свою закриту цінова пропозиція (sealed-bid), яка повинна перевищувати ставку, на якій зупинилося зниження ціни. Період для подання закритих цінових пропозицій буде починатися в однаковий час, незалежно від часу скоєння ставки і триватиме 10 хвилин. Наприклад, якщо ставка зроблена в 11 або в 13 годин, – період подачі закритих цінових пропозицій все одно буде починатися тільки в період з 16:15 до 16.55.

2020-08-17

Місія (не)здійснена: чи знайдуть українці родовища «синього» водню?

Ксенія Оринчак, Національна асоціація добувної промисловості України, 17.08.2020

Воднева революція охоплює світ. Уже мало хто сумнівається, що це є енергетичне майбутнє людства. Який водень переможе – «синій» чи «зелений» – не так важливо. Головне – це нульові (або значно зменшені) екологічні забруднення, дешевизна, майже невичерпні запаси… Водень давно використовують у промисловості, віднедавна – на ньому вже їздять машини і навіть потяги. Далі він має прийти, що називається, в кожну хату – замінити традиційні енергоносії. Японія, Австралія, США, країни Європи мають стратегічні програми і деталізовані багаторічні плани впровадження водневих технологій. А що Україна? У широкому сенсі водень у нас поки що використовують тільки на промислових об’єктах, до вжитку у побуті (енергетичному) ще далеко. Наблизити цей час намагаються вчені Інституту геологічних наук НАН України, який віднедавна є членом Національної асоціації добувної промисловості України.

1 | > | >>